המומחיות שלנו

טיפולים אסתטים

צרו קשר עכשיו!

הלבנות שיניים

לאחרונה גוברת המודעות לאסתטיקה ולטיפולים לשיפור החזות ומראה החיוך. שינוי צבע השיניים נגרם מכמה סיבות כגון גנטיקה, מזונות ומשקאות שונים, עישון, הגיינה אוראלית לקויה, שימוש בתרופות ועוד. השכבה החיצונית של השיניים היא הזגוגית (האמייל) וזוהי שכבה שקופה. השכבה הפנימית של השן היא השינן (הדנטין)  והיא השכבה הקובעת את צבע השן. הלבנת השיניים עובדת על שכבת זו היות שעליה נספחים הצבענים השונים. חומרי ההלבנה השונים מכילים חומר פעיל המחמצן את שכבת הדנטין וגורם לשכבה זו להראות לבנה יותר. 

מקרה פרטי של שינוי צבע השן הוא בשיניים שאבדו חיות ( שיניים לא ויטליות) לאחר טיפול שורש. במקרים אלו מבוצעת הלבנה פנימית של השן.

קיימת חשיבות גבוהה לבדיקה אצל רופא שיניים לפני ביצוע תהליך ההלבנה וזאת כדי  להתאים אישית למטופל את שיטת ההלבנה המתאימה לו. כמובן שתהליך ההלבנה יבוצע לאחר הכנה ראשונית הכוללת הדרכה בהגיינה אוראלית, ניקוי אבנית, סילוק מוקדי עששת והחלפת שחזורים לקויים במידת הצורך. כל זאת נעשה כדי לשמור על השיניים במהלך תהליך ההלבנה ולהבטיח את הצלחת הטיפול.
במקרים של שיניים כהות במיוחד, כתמים או פסים על השיניים, יש לשקול ביצוע של שחזור משלים לאחר סיום שלב ההלבנה וזאת באמצעות ציפויי חרסינה למיניהם. כמו כן, הלבנת שיניים לפני שחזור שיניים נרחב תשפר משמעותית את מראה השחזור הסופי.

ניתן לחלק את השיטות להלבנת שיניים חיות (ויטליות) לשניים: הלבנת שיניים במרפאה והלבנת שיניים ביתית

הלבנת שיניים במרפאה

זוהי הלבנה שמבוצעת במרפאת השיניים על ידי רופא השיניים. התהליך מתאים למתרפאים שמעוניינים לבצע הלבנה בישיבה חד פעמית במרפאת השיניים. יתרונה של השיטה היא במהירות השגת התוצאה הרצויה ויכולת הרופא להשתמש בחומרים בריכוז גבוה. חסרונותיה הם שלעתים קיימת רגישות יתר בזמן ההלבנה והעלות הגבוהה יותר מההלבנה הביתית.

לאחר תהליך של בידוד השיניים וכיסוי החניכיים ימרח רופא השיניים  על משטחי השיניים ג'ל הלבנה המכיל חומר מחמצן בריכוז גבוה. מנורה מיוחדת הפולטת אור כחול בעוצמה ובאורך גל מתאים מפעילה את ג'ל ההלבנה. המנורה ייחודית ובטיחותית ואינה פוגעת בשיניים. המנורה מאירה בבת אחת על כל השיניים שברצוננו להלבין. כל התהליך נמשך כשעה ובמהלכו מוחלף ג'ל ההלבנה שמונח על השיניים מספר פעמים. לעתים לאחר סיום ההלבנה יש צורך בביצוע הלבנה ביתית לזמן קצר.

תוצאות ההלבנה נשמרות לשנתיים שלוש, אולם התוצאה משתנה מאדם לאדם ותלויה במספר גורמים כגון הרגליי היגיינה, עישון, צריכת מאכלים ומשקאות צובעי שיניים וכדומה. לאחר תקופה זו ניתן להיוועץ עם הרופא ולחזור על הטיפול

הלבנת שיניים ביתית

לצורך ביצוע הלבנת שיניים ביתית, יכין רופא השיניים תבניות מחומר פלסטי המותאמות בצורה מושלמת לפה המתרפא. לאחר בדיקת המתרפא הרופא יקבע את ריכוז חומר ההלבנה. המתרפא יזריק לתבנית את ג'ל הלבנה ויניחה על שיניו. ניתן להלבין החל משן אחת ועד לכל קשת השיניים. התבנית מבטיחה שהג'ל יישאר במקומו ולא ידלוף לאזורי החניכיים. את התבנית מרכיבים בפה למשך הלילה או למספר שעות במשך היום וזאת בהתאם להנחיות רופא השיניים. לאורך תהליך ההלבנה יש להמעיט בשתיית משקאות צובעי שיניים (קפה, יין אדום וכו') ומעישון. תהליך ההלבנה מושלם לאחר כשבועיים.
גם בהלבנה הביתית תוצאות ההלבנה נשמרות לשנתיים שלוש, אולם התוצאה משתנה מאדם לאדם ותלויה במספר גורמים  כגון הרגלי היגיינה, עישון, צריכת מאכלים ומשקאות צובעי שיניים וכדומה. לאחר תקופה זו  ניתן לרכוש מרופא השיניים רק את ג'ל ההלבנה ולחזור על התהליך.
במספר מקרים דווח על רגישות, הן בשיניים והן בחניכיים, בתחילת התהליך אך תחושה זו חולפת והפיכה. בכל מקרה שכזה ניתן להיוועץ עם רופא השיניים.
יתרונותיה של ההלבנה הביתית הם היכולת לשלוט ולבצע את ההלבנה בצורה הדרגתית, שימוש בריכוז חומר נמוך יותר לעומת הלבנה במרפאה (בעיקר למתרפאים בעלי שיניים רגישות) ועלות נמוכה יותר. חסרונות השיטה הם אורך הזמן להשגת התוצאה והצורך בהרכבת התבניות על השיניים

הלבנת שיניים לא ויטלית

שן כהה היא בד"כ שן לא ויטלית (לא "חיה") ולרוב זוהי שן לאחר טיפול שורש או שן נימקית. הגורם העיקרי לשינוי הצבע בשיניים אלו מגיע מתוך השן וזאת כתוצאה של שחרור חומרים צבעניים מהחומרים המשמשים לביצוע טיפולי שורש, או שחרור של צבענים כתוצרי לוואי של התפרקות הרקמה בשן שעברה נמק. במקרים לאחר חבלה ודימום בלשכת המוך, ישנו שחרור של גורמי צביעה מהדם בלשכה. ברוב המקרים ניתן להשיג תוצאות טובות, אך ככל שעובר זמן רב ממועד שינוי הצבע קשה יותר להלבין שיניים שכאלה היות והצבענים חודרים עמוק לשכבת הדנטין.  התנאי ההכרחי לביצוע הלבנה פנימית הוא שהשן תהיה בעלת טיפול שורש תקין קלינית ורנטגנית.
השיטה הנפוצה להלבנת שן לא ויטלית נקראת הלבנה מהלכת.בשיטה זו הרופא את ג’ל ההלבנה בלשכת השן והחומר נשאר שם למספר ימים. בהתאם לתוצאות ההלבנה החומר מוחלף עד לקבלת התוצאה הרצויה.

ציפוי שיניים

שימוש בחזיתות חרסינה היא אפשרות נוספת לשיפור מראה השיניים. ציפוי שיניים הינו תהליך של הדבקת חזית שן שנבנתה מחומר מלאכותי (חרסינה) על גבי השן המקורית . ציפוי מחרסינה הוא החומר המועדף בשל האסתטיקה והעמידות שלו. הציפוי נועד לפתור פגמים בצורה ובצבע השיניים , סידור השיניים בקשת, סגירת מרווחים בין שיניים ועוד. 
בחירת המקרה המתאים הוא המפתח להצלחת הטיפול. שחזור באמצעות חזיתות חרסינה דורש תכנון ומיומנות גבוהה. ישנה חשיבות רבה לבדיקת הרופא שהמתרפא אכן מתאים לביצוע של חזיתות חרסינה. ישנם מקרים שיש להימנע מלבצע טיפול זה ולשקול ביצוע טיפול אחר.
 יתרון הציפוי הוא שהחרסינה אינה משנה את צבעה וזאת בניגוד להלבנת שיניים בה לאחר מספר שנים יש לחזור על התהליך. החסרונות  של ציפויי השיניים הם הסרת חומר שן, עלות גבוהה, התנתקות השחזור ושברים.

ציפוי שיניים

הלבנת שיניים

הלבנת שיניים ביתית

הלבנת שיניים במרפאה

הלבנת שיניים לא ויטאלית